Dla Kobiet w ciąży

Jak radzić sobie z lękiem przed porodem?

Zastanów się, czego najbardziej się boisz w związku z porodem. Nie odpowiadaj od razu: „po prostu porodu”, „wszystkiego” czy „bólu, jak wszyscy”. Poświęć chwilę, by to dobrze przemyśleć. Jeśli jest ci trudno znaleźć odpowiedź, spróbuj do niej dotrzeć metodą eliminacji. Jeśli np. początkowo wydaje ci się, że najbardziej przeraża cię ból, wyobraź sobie, że masz możliwość pełnego jego wyeliminowania. Czy teraz boisz się mniej? Albo jeśli wydaje ci się, że najbardziej lękasz się o zdrowie dziecka, to czy pewność, że urodzi się zdrowe znacząco zmniejszyłaby twój niepokój. Czasem taka rozmowa ze sobą może prowadzić do zaskakujących wniosków np. okazuje się, że tak naprawdę wcale nie chodzi o ból tylko o to, czy poradzisz sobie potem w roli matki. Albo o to, czy będziesz wystarczająco „dzielna” i jak zareaguje partner, który ma ci towarzyszyć. Kiedy zrozumiesz, o co naprawdę ci chodzi, łatwiej znajdziesz sposób na zmniejszenie swego niepokoju.

Największy lęk budzi w nas to, co nieznane. Dlatego warto poznać podstawowe fakty na temat przebiegu porodu np. jak długo trwają poszczególne jego fazy i czym się charakteryzują, jak może reagować twoje ciało, jakie zabiegi mogą zostać wykonane i w jakich okolicznościach. Nie ma sensu słuchać historii koleżanek. Chyba, że są pełne słów otuchy. Nie daj się jednak zamęczać wspomnieniami z porodowych koszmarów (zwłaszcza, że często są trochę ubarwione). Stanowczo ucinaj wszelkie monologi, które zaczynają się słowami „nawet sobie nie wyobrażasz, jaki to był horror”.

Warto też rozważyć poród z osobą towarzyszącą

Świadomość, że ktoś bliski będzie nad tobą czuwał, wesprze cię i przyjdzie z pomocą, może bardzo pomóc. Obecność bliskiej osoby w znaczący sposób wpływa na obniżenie lęku przed porodem a wsparcie osoby bliskiej w czasie porodu zmniejsza odczuwanie bólu przez rodzącą.

Mówienie o swoich lękach o obawach bywa bardzo oczyszczające. Adresatem może być partner, bliskie krewne, przyjaciółki albo położna i inne ciężarne. Dobrym miejscem na takie rozmowy jest m.in. szkoła rodzenia. Tam nikt cię nie wyśmieje i nie zbagatelizuje twoich wątpliwości. Co więcej – będziesz miała okazję usłyszeć profesjonalne rady, poznać odpowiedzi na dręczące cię pytania i przekonać się, że większość kobiet przed porodem czuje to samo co ty. Jeśli stwierdzisz, że takie rozmowy to zbyt mało, a twój lęk jest tak duży, że rozmowa z bliską osobą czy zajęcia w szkole rodzenia nie są w stanie ani trochę go zmniejszyć, zastanów się nad wizytą u psychologa. Czasem już jedna czy dwie wizyty mogą bardzo pomóc.

Poznaj szpital, w którym będziesz rodzić

Najlepiej jeśli zobaczysz na własne oczy izbę przyjęć i salę porodową. Potem, kiedy przyjedziesz tam rodzić, nie będziesz czuła się tak bardzo obco. Na miejscu zapytaj też o wszystkie interesujące cię szczegóły np. możliwość wyboru pozycji w czasie porodu, korzystanie z immersji wodnej, rutynowo wykonywane zabiegi, stosowane metody łagodzenia bólu itd.

Spakuj odpowiednio wcześniej torbę do szpitala (na naszej stronie internetowej znajdziesz listę rzeczy potrzebnych do porodu). Te wszystkie czynności dadzą ci większe poczucie wpływu, a co za tym idzie zmniejszą twój niepokój i poziom stresu. Oczywiście warto pamiętać, że porodu nie da się ani do końca przewidzieć, ani zaplanować. Dlatego przygotowując się do niego, dobrze zachować pewien umiar i pokorę, bo chęć uzyskania nad wszystkim kontroli może też bardzo przeszkadzać.